London Wiki
Advertisement

This is a list of members of Harrow London Borough Council

1964-78

  1. Belmont (3)
  2. Harrow Weald (4)
  3. Harrow-on-the-Hill & Greenhill (3)
  4. Headstone (3)
  5. Kenton (4)
  6. Pinner North & Hatch End (5)
  7. Pinner South (5)
  8. Queensbury (3)
  9. Roxbourne (3)
  10. Roxeth (4)
  11. Stanmore North (5)
  12. Stanmore South (3)
  13. Wealdstone North (4)
  14. Wealdstone South (3)
  15. West Harrow (4)

1964-1968[]

Councillors[]

Ward Members 1964-68 Party Notes
Belmont (3 seats) Edward John Harkett Conservative Party
Edward George Buckle Conservative Party
George Colborne Hill Conservative Party
Harrow-on-the-Hill and Greenhill (3 seats) William Emlyn Jones Conservative Party
Charles Edward Stenhouse Conservative Party
William Edward Nevill Wormald Conservative Party
Harrow Weald (4 seats) Colin George Vivian Barson Labour Party
Bernard Martin Cohen Labour Party
Archibald James Eckert Labour Party
David Jonathon Sleigh Labour Party
Headstone (3 seats) Owen George Collins
H Maun (Filled vacancy June 1964)
Conservative Party Created an alderman 20 May 1964
Harold Richard Sheldrake Conservative Party
William Archibald Tackley Conservative Party
Kenton (4 seats) Antony Charles Cocksedge Conservative Party
Eric William Harry Feakins Conservative Party
Marie Martha Haslam Conservative Party
John Desmond Statham Conservative Party
Pinner North and Hatch End (5 seats) Cyril George Ellement Conservative Party
Isabel Muriel Potts
Ms. J Debell (filled vacancy June 1964)
Conservative Party Created an alderman 20 May 1964
Harold Trevor Mote Conservative Party
Michael David Hartley Hill Conservative Party
Norman Graham Hines Conservative Party
Pinner South (5 seats) Dorothy Agnese Nott Cock Conservative Party
Alfred George Sellers Conservative Party
Owen William Nott Cock Conservative Party
William Sydney Clack Conservative Party
Charles Ernest Jordan
R Whittome (Filled vacancy June 1964)
Conservative Party Created an alderman 20 May 1964
Queensbury (3 seats) Eva Elizabeth Davies Labour Party
Reginald Bailey
J R Pye (Filled vacancy June 1964)
Labour Party Created an alderman 20 May 1964
Henry Ivan Harris Labour Party
Roxbourne (3 seats) Glyn Davies Labour Party
Aleck Henry Tidmarsh Labour Party
John William Nickolay Conservative Party
Roxeth (4 seats) John Sutherland Campbell Labour Party
Doris Ina Edwards Labour Party
Anthony Robert Judge Labour Party
Iain Weyman Mackay Labour Party
Stanmore North (5 seats) Gerald Francis Gibbons Conservative Party
Frank Leon Rees Conservative Party
Derrick Bernard Rouse Conservative Party
Albert Edward Peter Farquhar MacRae
M Carmody
(Filled vacancy June 1964)
Conservative Party Created an alderman 20 May 1964
Nan Rees Conservative Party
Stanmore South (3 seats) Alfred James Lovell Labour Party
William Oddy Allen
K Childerhouse (Filled vacancy June 1964)
Labour Party Created an alderman 20 May 1964
Sarah Rebecca Edgeworth Labour Party
Wealdstone North (4 seats) Henry George Gange
P Underwood (Filled vacancy June 1964)
Labour Party Created an alderman 20 May 1964
Amelia Margaret Carey Labour Party
Cyril Bernard Harrison Labour Party
Derek John Rowland Howard Labour Party
Wealdstone South (3 seats) Denis Stanley Oliver Smith Conservative Party
Frederick William Charles Adkins Conservative Party
Stanley Russell Miller
A Turner (Filled vacancy June 1964)
Conservative Party Created an alderman 20 May 1964
West Harrow (4 seats) Arthur O'Loughlin Conservative Party
Bernard Charles Arthur Turner Conservative Party
Derek Henry Jarvis Hart Conservative Party
Charles Frederick James Low Conservative Party

Aldermen[]

The council also inclued nine aldermen. Four were to retire in 1967 and five in 1970.

Retiring Name Party Notes
1967 William Ody Allen Labour Party (councillor for Stanmore South)
Reginald Bailey Labour Party (councillor for Queensbury)
Albert Edward Peter Farquhar Macrae Conservative Party (councillor for Stanmore North)
Stanley Russell Miller Conservative Party (councillor for Wealdstone South)
1970 Owen George Collins Conservative Party (councillor for Headstone)
Henry George Gange Labour Party (councillor for Wealdstone North)
Harold Grainger Conservative Party (Unsuccessful candidate at Roxbourne)
Charles Ernest Jordan Conservative Party (councillor for Pinner South)
Isabel Muriel Potts Conservative Party (councillor for Pinner North and Hatch End)
Advertisement